Beypazarı Belediyesi

MÜZELER

Geri

MÜZELER

Beypazarı Tarih ve Kültür Evi

 

Hafız Mehmet Nurettin Karaoğuz tarafından Ankara Valiliği İl Özel İdaresi’ne bağışlanan 150 yıllık konak, 1997 yılından itibaren “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak kullanılmaktadır. Müzede Beypazarı ve yöresinin kültür ve tarihini yansıtan eserlerle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan çeşitli tarihi eserler sergilenmektedir. Etnografik yapıya sahip müzede bir de gelin odası bulunmaktadır.

 

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

1928 yılında inşa edilen ve günümüze kadar korunan Rüstempaşa Okulu Belediyemizce İl Özel İdaresi’nden alınarak, tarihi değerlerin sergilendiği Beypazarı Kent Tarihi Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Beypazarı ile ilgili ilk çağlardan günümüze kadar olan tüm tarihi seyirler; maketler, kalıntılar, dönem eserleri ve tüm belgelerle Kent Tarihi Müzesi’nde görülebilir. Kişisel araştırmalar için çok önemli bir arşivi de içinde barındıran Müze’de, Beypazarı’nın dünü ve bugünü en ufak ayrıntısına kadar canlandırılıyor.

 

YAŞAYAN MÜZE

Abbaszade Konağı; 19. yüzyılda yapımına başlanılan ve iki yıl içerisinde tamamlanan yan yana iki konaktan birisidir. Beypazarı’nın kuzeyinde, bir tepenin yamacındaki kayalılara sırtını veren Konak; Osmanlı döneminin mimari yapısını yansıtmaktadır. Beypazarı Belediyesi tarafından restore edilen ve “Yaşayan Müze” olarak ziyarete açılan Konakta; tarihi eşyaların yanı sıra yörenin en özel kıyafetleri olan “Bindallı” örnekleri de sergilemektedir. Ayrıca ziyaretçiler; ebru sanatı, ıhlamur baskısı gibi kültürümüze özgü sanatları uygulamalı olarak deneme fırsatı bulabildikleri gibi yerleşik kültürümüzü de birebir yaşama şansı elde ediyorlar.

 

Yaşayan Köy

Türkiye’nin geleneksel mimarî çeşitliliğinin göstergesi olarak bu özel ve kamusal mekânların birlikteğinden küçük bir Anadolu ortaya çıkmıştır. 
Türkiye’nin farklı bölgelerinden seçilen mimarî yapılar, kültürler arasındaki fark ve benzerlikleri göstermesi bakımından önemlidir. Gündelik yaşamın kurgulandığı Anadolu Açık Hava Rekreasyon Alanı’nda sergilenmek üzere seçilen dönem bütün yönleri ile ele alınmıştır. Bu mekânlar, mutfak kültüründen, eğlence ve sağaltmaya kadim pek çok töre ve geleneğin sergilenmesine olanak sağlamaktadır. Bu bütünsel sergileme hizmet verilen arazinin olanakları nispetinde yerel bitkileri ve hayvan çeşitliliğini de kapsamaktadır.

 

Konaklama

Anadolu Açık Hava Rekreasyon Alanı yerleşkesinde bulunan geleneksel evlerin bazılarında ziyaretçiler konaklayabilir. Toplamda 15 odası olan Rekreasyon Alanı, ziyaretçilerine sunduğu konaklama olanağı ile ziyaretçilerin 18.-19. yüzyıl yaşantısını tam anlamıyla deneyimlemesini sağlamayı hedeflemektedir. 
Sunduğu toplantı salonu, şirket ya da akademik toplantılar için tercih edilen Rekreasyon alanı iş adamlarının ve akademisyenlerin konaklaması için eşsizdir. Konaklamanın yapılacağı odalarda geçmiş bütün yönleriyle sergilendiği gibi günümüz insanın beklentilerini karşılayan tüm donanım da bulunmaktadır. Odalarda modern hayatın imkânları ile geleneksel hayatın birlikteliği en üst düzeyde mimarî tasarımlarla sağlanmıştır.

 

Sergiler

Anadolu Açık Hava Rekreasyon Alanı, iç mekân ve dış mekân sergi alanlarına sahiptir. Sürekli sergiler alanın sahip olduğu geleneksel mimarî yapılar ve onların iç mekân teşhirlerinden oluşmaktadır. Farklı geleneksel yapı tekniklerinin gösterildiği evler, çarşı ve dükkânlar, çamaşırhane, pekmezlik, değirmen, çeşme, fırın sürekli sergi mekânlarıdır. 
Bunun yanı sıra geçici sergiler de yer almaktadır.

 

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI

Halı dokuma     

Türk İşlemeleri                               

Örgü işleri                         

Tasvir sanatı

 Çini                                    

Tezhip                                              

Minyatür

 

GELENEKSEL TÜRK TIYATROSU

Meddah                              

Karagöz                               

Ortaoyunu

 

YILLIK KUTLAMA VE ŞENLIKLER

Hıdrellez                           

Nevruz                                                

Çiğdem günü                    

Aşure

Harman şenliği                 

Bağ bozumu                    

Gibi mevsimsel kutlamalar da önemli yer tutmaktadır.

 

HAMAM MÜZE

Türkiye´nin ilk hamam müzesi Ankara Kalkınma Ajansı´nın desteğiyle Beypazarı´nda açıldı. Zengin bir koleksiyona sahip olan Türk Hamam Müzesi, hamam kültürünü sergilemenin yanı sıra düzenlediği gerçek bir gelin hamamı organizasyonu ile de Türk müzecilik çalışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor.

Uluslararası Müzeler Çalıştayı’nın kapanışı sonrası düzenlenen açılışa CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka, Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya,  Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Hakkı Acun, ilçe protokolü, elliyi aşkın müze yetkilisi ve Beypazarılılar katıldı.

Açılışta konuşma yapan  Dr. Sema Demir ; Türkiye’ye ilk Hamam Müzesi’ni ve Beypazarı’na ikinci özel müzeyi açmanın mutluluğunu duyduğunu belirtirken, hamam kültürünü sadece nesneleri koruyarak değil onların bir parçası olan eski gelenekleri de uygulayarak, tanıtmayı hedeflediklerini belirtirken müzenin yapımındaki katkılarından dolayı Ankara Kalkınma Ajansı, Beypazarı Kaymakamlığı ve Beypazarı Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Hamam Müzesi açılışını CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka ve Gazi Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof.Dr.Hakkı Acun birlikte yaptılar.CHP Milletvekili Aylin Nazlı Aka, Dünya’nın ikinci, Türkiye’nin ise İlk Hamam Müzesi’ni Ankara ve Beypazarı turizmine kazandıran ve emeği geçenlere teşekkür ederek hayırlı olmasını diledi.

Açılışı yapılan Türk Hamam Müzesi’nde, klasik Türk hamamlarındaki “sıcaklık, ılıklık, halvet, külhan, şırvan, hazne ve tıraşlık” gibi mekânlar bulunuyor.

Ayrıca “nalın, buhurdan, ibrik, sürmedan, kirdenlik, mücre ve hamam tası” gibi Türk el sanatlarından örnekler; “hamamcı minderi, kaynana arkalığı, hamam bohçası, yaygı, peştamal, pullu, bindallı, hamam beyazı, dindin, bürgü, içlik, üçetek, haşlama, salta” gibi Beypazarı’na özgü yerel kıyafetler ve hamam kültürüne ait dokumalarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. 

 

Süreyya Özkan Gaz Lambası Müzesi

 

Geçtiğimiz 16-17 Eylül Beypazarı Hasat Festivali'nde açılışı gerçekleştirilen Süreyya Özkan Gaz Lambası Müzesi halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Türkiye’nin ilk Gaz Lambası Müzesi olma özelliğini taşıyan müzemizin açılışı festivalin ikinci gününde, müze bağışcımız Süreyya ÖZKAN ve değerli meclis üyelerimiz tarafından gerçekleşti. Beypazarı Halkevi’nde bulunan 600 metrekarelik kapalı alanda ilçe turizmine kazandırılan müzede 1600 adetten fazla lamba çeşidi yer alıyor. Belediyemize bağışta bulunan Süreyya Özkan’a ve kıymetli ailesine teşekkür eder, müzemizin ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz.